Działalność Logopedycznego Koła Naukowego

Środa, 20 Czerwca 2018

STUDENCKO-DOKTORANCKIE LOGOPEDYCZNE KOŁO NAUKOWE

12.01.2018 r. odbyły się warsztaty, na których członkowie Studencko-Doktoranckiego Logopedycznego Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Dialektologii Polskiej i Logopedii UŁ mogli wykazać się kreatywnością, precyzją i nie lada cierpliwością, wykonując samodzielnie szkatułki metodą decupage. Gościem była Pani Ewa Sobczak – terapeutka zajęciowa, zmagającą się od dzieciństwa z czterokończynową spastyczną postacią mózgowego porażenia dziecięcego.

Głównym celem spotkania była refleksja dotycząca problemów i sytuacji osób z porażeniem mózgowym, ich rodzin i opiekunów. Prowadząca opowiedziała studentom o terapii osób z mózgowym porażeniem dziecięcym (zarówno o rehabilitacji ruchowej, jak i dotychczasowej terapii logopedycznej). Pani Ewa  uzmysłowiła studentom, że praca terapeutyczna nie zawsze jest łatwa i przynosi szybkie efekty. Należy jednak pamiętać, że każdy nawet najmniejszy postęp  powinien cieszyć i motywować do dalszej pracy!


W piątek (3 listopada) najlepsi maturzyści z Kleszczowa, Bełchatowa, Łowicza i Piotrkowa mogli się przekonać, jak wygląda studiowanie na Wydziale Filologicznym UŁ. W ramach akcji organizowanej przez Urząd Miasta Łodzi przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim najbardziej uzdolnieni licealiści pojawili się w budynku naszego Wydziału, by wziąć udział w specjalnych zajęciach przygotowanych przez koła naukowe.

Studentki ze Studencko-Doktoranckiego Logopedycznego Koła Naukowego – Katarzyna Marszał (koordynatorka),  Marta Kosicka oraz Klaudia Podolska – przeprowadziły zajęcia z emisji głosu i techniki mówienia. Nadzór merytoryczny nad organizacją warsztatów sprawował mgr Mateusz Szurek.

Zaczęło się od krótkiej rozgrzewki połączonej z odrobiną ruchu, a później uczestnicy warsztatów skupili się już na meritum, czyli ćwiczeniach aktorskich i teatralnych. Obejmowały one pracę nad właściwym akcentem wyrazowym i zdaniowym, odpowiednią intonacją, logiką przekazu oraz wzbudzeniem i utrzymaniem zainteresowania słuchacza. Piątek był zatem dla naszych gości na pewno bardzo intensywnym dniem, ale mamy nadzieję, że pozostawił po sobie wiele miłych wspomnień, co w przyszłości zaowocuje tym, że już wkrótce część osób pojawi się u nas ponownie, tym razem jednak w nowej roli – studentów naszego Wydziału.


WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE Mind the Mind

15 maja Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe zorganizowało warsztaty psychologiczne ,,Mind the Mind”, które przeprowadziły studentki psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Studenci dowiedzieli się m.in. w jaki sposób rozwijać swoją empatię, dyskutowali na temat mitów i stereotypów dotyczących zaburzeń psychicznych, a przede wszystkim o sposobach zachowania się wobec osób dotkniętych takimi zaburzeniami.


ROBOTYKA W LOGOPEDII I TERAPII PEDAGOGICZNEJ

8 maja Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe zorganizowało spotkanie warsztatowe dla studentów logopedii pt. ,,Robotyka w logopedii i terapii pedagogicznej”, przeprowadzone przez Annę Grzegory (logopedkę, terapeutkę dysleksji, nauczycielkę wczesnoszkolną, właścicielkę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Logofigle w Łodzi) i Rafała Mitkowskiego (prezesa zarządu EduSense Sp. z o.o.). Prowadzący opowiedzieli o przydatności OzoBotów w terapii, następnie studenci sami mogli zaprogramować te niezwykłe małe urządzenia!

Ozobot to robot idealny do szkolnych zadań dydaktycznych związanych z informatyką i robotyką. Zdobywca głównych nagród w kategorii „Best Robot” na światowych targach w USA: „Consumer Electronics Show” w 2015 r. i „International Toy Fair” w 2014 r. OzoBot rozpoznaje odpowiednie sekwencje kolorowych linii i podąża ich śladem. Za pomocą kredek lub flamastrów możemy w prosty sposób napisać pierwszy program. Te same komendy można również zaprogramować używając platformy OzoBlockly: po stworzeniu kodu wystarczy przyłożyć OzoBota do monitora, aby przesłać mu kod.

 


ZESPÓŁ TOURETTE’A – SZCZERZE, WESOŁO I Z DYSTANSEM

13 marca 2017 r. w gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się spotkanie pt. Zespół Tourette’a – szczerze, wesoło i z dystansem, zorganizowane przez Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe działające przy Katedrze Dialektologii Polskiej i Logopedii.

Gościliśmy Bartka Wojtkowskiego – studenta dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Opolskiego, chorującego na zespół Tourette’a. Uczestniczy on w projekcie ,,Mam Tourette’a i mi z tym dobrze“, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat choroby i uświadamianie innych, jak żyje się z tym zaburzeniem na co dzień. Jest także członkiem Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a.

Spotkanie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie. Nasz gość pokazał wszystkim, że z Tourettem można żyć ,,szczerze, wesoło i z dystansem”.

Członkowie Studencko-Doktoranckiego Logopedycznego Koła Naukowego dziękują wszystkim za tak liczne przybycie. Mamy nadzieję, że takich spotkań na naszym Wydziale będzie coraz więcej.