Działalność Dialektologicznego Koła Naukowego

Środa, 20 Czerwca 2018


REGIONY POLSKI


REGIONY POLSKI

Dialektologiczne Koło Naukowe UŁ 10 maja 2018 r. o godz. 15.15 zorganizowało kolejne już spotkanie z cyklu „Regiony Polski” poświęcone kulturze i gwarze ziemi sieradzkiej. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na spotkanie DKNu na temat Sieradza! Jeszcze raz gratulujemy osobom, które zdobyły nagrody w quizie! A oto fotorelacja z wydarzenia:


FILMOWE PORANKI

W dniu 31 stycznia 2018 r. członkowie Dialektologicznego Koła Naukowego UŁ wspólnie z pracownikami Centrum Animacji i Rewitalizacji „Rondo” w Łodzi przeprowadzili zabawy animacyjne dla dzieci w ramach „Filmowych Poranków” zorganizowanych w kinie Helios w Sukcesji.

Dzieci mogły się zapoznać z różnorodnymi polskimi strojami regionalnymi, m.in. łowickim, podhalańskim, kujawskim, kaszubskim, kurpiowskim i śląskim oraz z publikacjami dotyczącymi zwyczajów i obrzędów ludowych. Poza tym uczestnicy warsztatów sprawdzali swoje umiejętności w zakresie skręcania balonów i tworzenia z nich różnych postaci zwierząt, kwiatów itd.

Podczas zabaw animacyjnych wszyscy, zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie, świetnie się bawili. Mamy nadzieję, że podczas przyszłorocznych ferii zimowych będziemy mieli możliwość, aby ponownie zawitać w kinie Helios z naszymi warsztatami dla najmłodszych.


OBÓZ NAUKOWY W ZAKOPANEM

W dniach 11-15.08.2017r. członkowie Dialektologicznego Koła Naukowego, pod opieką dr hab. Katarzyny Sicińskiej, uczestniczyli w obozie naukowym w Zakopanem. Celem wyjazdu było poznanie regionalnej historii, tradycji, sztuki a przede wszystkim gwary ludowej Podhala.W trakcie pobytu uczestnicy obozu przeprowadzili wywiady z mieszkańcami regionu, gromadząc dzięki temu materiał gwarowy, który zostanie zaprezentowany podczas cyklu spotkań „Regiony Polski”, organizowanego na Wydziale Filologicznym UŁ oraz w Centrum Animacji i Rewitalizacji „Rondo”. Członkowie DKN-u mieli możliwość usłyszenia na żywo charakterystycznych cech gwary podhalańskiej, a także poznania leksyki z zakresu życia codziennego, stroju ludowego, kuchni regionalnej, a także hodowli owiec i przyrządzania słynnych oscypków.

Oprócz prowadzenia badań terenowych uczestnicy obozu zwiedzali piękne zabytkowe wille zbudowane w stylu zakopiańskim: „Kolibę”, czyli Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. S. Witkiewicza oraz „Atmę”, czyli Muzeum Karola Szymanowskiego, zapoznając się przy tym z historią Zakopanego, a ponadto przemierzali malownicze szlaki tatrzańskie, m.in. Doliną Chochołowską, Doliną Białego, nad Morskim Okiem i Czarnym Stawem pod Rysami.

Obóz był okazją do poznania gwary mieszkańców Zakopanego i okolic, miejscowych tradycji i obyczajów, jak np. strój góralski czy wyrób oscypków, a piękne widoki z górskich szlaków zapadły uczestnikom na długo w pamięci.


REGIONY POLSKI

17.03.2017 r. w Bałuckim Ośrodku Kultury Rondo w Łodzi członkowie Dialektologicznego Koła Naukowego poprowadzili pierwsze spotkanie z cyklu „Regiony Polski”. Tematem przewodnim było Podhale. Członkowie DKN-u w ciekawy sposób przedstawili różne zagadnienia związane z wierzeniami, kulinariami, ludowymi instrumentami, muzyką, strojem góralskim czy stylem zakopiańskim. Nie zabrakło również wykładu dotyczącego gwary Podhala. Goście mieli okazję usłyszeć m.in. instrumenty charakterystyczne dla polskich gór. Gościnnie wystąpiła także przedstawicielka Koła Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej, która przybliżyła wszystkim postać ks. prof. Józefa Tischnera. Na koniec spotkania wszyscy mogli spróbować swoich sił w konkursie wiedzy o Podhalu, odwołującym się do wygłoszonych prelekcji. Dialektologiczne Koło Naukowe dziękuje wszystkim za przybycie na spotkanie i zaprasza na kolejne.


OBÓZ NAUKOWY Z ZABRZEŻY

W dniach 2-5 lipca 2015 r. członkinie Dialektologicznego Koła Naukowego, pod opieką dr Eweliny Zając, uczestniczyły w obozie naukowym w Zabrzeży (gm. Łącko, pow. nowosądecki, woj. małopolskie). Celem obozu było poznanie gwary wsi Ochotnica Dolna, położonej u podnóża Gorców. Uczestniczki obozu, podczas wywiadów z mieszkańcami, gromadziły leksykę związaną przede wszystkim z dawnymi kobiecymi zajęciami: uprawą i przędzeniem lnu, tkaniem. Przeprowadziły również wywiad z Miss Polskiej Wsi „Jagna” 2014 – Małgorzatą Cebulą.
Po trudach badawczych, członkinie DKN wraz z opiekunem, aktywnie odpoczywały na górskich szlakach, m.in. udało im się zdobyć jeden z najważniejszych szczytów we wschodniej części Górców – Gorc. Przemierzając górskie ścieżki, podziwiały panoramę Gorców, Pienin, a nawet Tatr. Te widoki na pewno pozostaną w pamięci na dłużej (miejmy nadzieję, że dłużej niż opalenizna przywieziona z Gorców)…
Obóz był nie tylko doskonałą okazją do zaznajomienia się z gwarą Ochotnicy Dolnej, ale także do poznania nowych osób, miejsc, a nawet pokonania własnych słabości…

IMG_4176IMG_4178IMG_4189IMG_4191IMG_4194IMG_4197IMG_4222IMG_4231IMG_4253IMG_4254WP_20150703_008WP_20150703_009WP_20150704_001


Warsztaty Dialektologicznego Koła Naukowego Tradycje ludowe w ramach Festiwalu Folkowe Inspiracje

Zdjęcie0317 Zdjęcie0318

 

 

 

 

 

 


Warsztaty Dialektologicznego Koła Naukowego Obrzędy i zwyczaje związane ze świętami ludowymi w ramach konferencji organizowanej przez Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego NOWE CZYTANIE TRADYCJI W ROKU KOLBERGOWSKIM

Zdjęcie0333